Z uwagi na to, że system inertyzacji opiera się na utrzymywaniu atmosfery ochronnej w obszarze, pierwszym determinującym parametrem jest jest zamknięta kubatura pomieszczenia chronionego. Zastosowanie systemu w otwartych pomieszczeniach lub przestrzeniach jest praktycznie niemożliwe. Duża ilość wymian powietrza w obszarze chronionym praktycznie uniemożliwia zastosowanie systemu inertyzacji, ze względu na ucieczkę azotu i natychmiastowe zastąpienie go powietrzem atmosferycznym czyli szybkim powrotem zawartości tlenu do poziomu 21%. Czy istnieją więc obiekty, w których zastosowanie systemu jest możliwe? Gdzie więc możemy stosować system ?
MAGAZYNY WYSOKIEGO SKŁADOWANIA
Magazyny automatyczne, półautomatyczne z temperaturą otoczenia oraz chłodnie
MAGAZYNY WYSOKIEGO SKŁADOWANIA
SYSTEM INERTYZACJI
System inertyzacji znany jest pod kilkoma nazwami takimi jak system redukcji tlenu, system obniżenia tlenu, system niskiego tlenu. Wszystkie te nazwy pożarowej opiera się na zjawisku polegającym na obniżeniu zawartości tlenu do poziomu, w którym materiały narażone na pożar nie podtrzymują palenia. Jak wiemy z fizyki do powstania pożaru niezbędne są trzy podstawowe czynniki:
1. Paliwo - materiał palny 2. Energia - temperatura - odpowiednia ilość energii (temperatury) niezbędna do zapłonu danej substancji 3. Tlen - niezbędny składnik aktywujący i podtrzymujący reakcję chemiczną zwaną spalaniem
Te 3 składniki tworzą tzw. trójkąt ognia. Pierwsze dwie pozycje są pozycjami zmiennymi - różne materiały zapalają się w różnych temperaturach w innej papier a w innej drewno. Palność poszczególnych materiałów jest określona poprzez temperaturę zapłonu, tj przy jakie temperaturze nasz materiał zaczyna się palić. Wcześniej oczywiście wraz ze wzrostem temperatury mogą wystąpić inne zjawiska jak topienie się materiałów, niemniej jednak palność to zapalenie się. Wszystkie te parametry są określone dla atmosferycznego poziomu tlenu czyli około 20,8% bo tyle znajduje się go w powietrzu którym oddychamy. Inertyzacja wykorzystuje fakt, że wraz z obniżeniem zawartości tlenu do poziomu 14 - 18 % (czyli niewiele w odniesieniu do atmosferycznego stężenia tlenu) większość materiałów staje się niepalna, tj nie są w stanie się zapalić i podtrzymać ognia.